DODATKI MIESZKANIOWE
Dodatek mieszkaniowy to świadczenie, które pomaga osobom w trudnej sytuacji finansowej (zmniejszenie dochodów lub niskie dochody) na pokrycie wydatków mieszkaniowych. Wypłacane jest przez gminę.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na podstawie spełnienia 3 warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu.
Dodatek przysługuje:
- najemcy lub podnajemcy lokalu mieszkalnego, którzy zamieszkują ten lokal;
- osobie mieszkającej w lokalu mieszkalnym, której przysługuje do niego spółdzielcze prawo;
- osobie mieszkającej w lokalu mieszkalnym, który znajduje się w budynku stanowiącym własność tej osoby i właścicielowi samodzielnego lokalu mieszkalnego;
- osobie, która ma tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego (np. umowę użyczenia) i ponosi wydatki związane z jego zajmowaniem;
- osobie, która zajmuje lokal mieszkalny z tytułu prawnego, oczekując na przysługujący jej lokal zamienny lub najem socjalny lokalu, kiedy ma już to orzeczone w wyroku sądowym.
POWIERZCHNIA MIESZKANIA
Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
- 35m2 + 30 % = 45,50 m2 - 1 osoba
- 40m2 + 30 % = 52,00 m2 - 2 osób
- 45m2 + 30 % = 58,50 m2 - 3 osób
- 55m2 + 30 % = 71,50 m2 - 4 osób
- 65m2 + 30 % = 84,50 m2 - 5 osób
- 70m2 + 30% = 91,00 m2 - 6 osób
-
Jeżeli w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Progi dochodowe do dodatku mieszkaniowego 2024 to:
-
dla gospodarstwa jednoosobowego – 2862,19 zł.
- dla gospodarstwa wieloosobowego – 2146,64 zł;
Osoby starające się o dodatek mieszkaniowy nie mogą przekraczać progu dochodowego, który wynosi: - w gospodarstwie domowym jednoosobowym – 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu złożenia wniosku;
- w gospodarstwie domowym wieloosobowym – 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Dodatek mieszkaniowy nie jest przyznawany w jednej wysokości. Zależy ona od dochodów danego gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących lokal, wysokości wydatków mieszkaniowy i stawek czynszu.
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego,
a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
- 15 % dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym
- 12 % dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2-4 osobowym
- 10 % dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5 osobowym i większym
Dodatek przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia następującego po dniu złożenia wniosku. Decyzja zostaje wydana w przeciągu miesiąca.